Webinar CRED - Moodle pentru învățarea colaborativă, miercuri, 1 aprilie, ora 15.00

Scrie răspuns [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
informatizare
Mesaje: 415
Membru din: 03 Feb 2017 08:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Webinar CRED - Moodle pentru învățarea colaborativă, miercuri, 1 aprilie, ora 15.00

Mesaj de informatizare » 01 Apr 2020 11:18

Data și ora: miercuri, 1 aprilie, ora 15.00
https://reteauaedu.webex.com/reteauaedu ... 40cbb7f6a6
Durata: 1.5 h

Speakeri:
Elena Dochie, GM, eLearning & Software SRL - Partener Moodle pentru România
Cosmin Herman, CTO eLearning & Software SRL - Partener Moodle pentru România

Așa cum am putut observa cu toții în ultima perioadă, există numeroase tehnologii pe care le putem folosi pentru a realiza cursuri online:
- de la mediile de socializare online la platformele special proiectate pentru învățare, altfel denumite sisteme de management al învățării.

Moodle este un astfel de sistem de management al învățării, care poate fi descărcat gratuit, având integrate numeroase instrumente utile în dezvoltarea și gestionarea unui curs online.
Fiind un sistem modular, Moodle oferă posibilitatea de a particulariza fiecare curs în funcție de necesități. Mâine ne vor fi prezentate doar cele mai importante dintre acestea, respectiv:
- organizarea cursului într-un format centrat pe temele/ modulele lecției sau un format centrat pe săptămâni
- adăugarea de resurse în diferite formate: etichetă, documente de tip text, pdf, imagini, audio, video, dosare, pagini, legături spre pagini de internet etc.
- adăugarea de diferite activități cu rolul de a stimula interacțiunea cursanților cu materialul studiat, de a transforma învățarea dintr-o receptare pasivă de informații într-o învățare activă
- comunicarea prin e-mail, mesaje și chat
- gestionarea grupurilor de cursanți
- utilizarea catalogului de note și evaluarea online
- analizarea rapoartelor de activitate ale cursanților.

Sperăm că v-am captat atenția și că veți urmări transmisia live a webinarului pe pagina noastră de facebook, pentru a spune împreună DA unei noi experiențe de învățare și predare.

Scrie răspuns [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori